5 schorzeń, na które mogą pomóc psychodeliki

Czy kiedykolwiek słyszeliście o ruchu dekryminalizacji psychodelików, znanych również jako roślinny enteogenne? Dzięki aktywistom z organizacji Decriminalize Nature takie miasta jak Denver, Oakland czy Santa Cruz, z powodzeniem dokonały dekryminalizacji roślin enteogennych (psychodelików) na różnych poziomach i to nie dlatego, że ludzie są zainteresowani hajem, tylko dlatego, że terapeuci widzą ogromny potencjał w używaniu roślin podczas sesji terapeutycznych. 

Poza obiecującymi efektami przy bólach chronicznych, psychodeliki mogą również pomóc przy wielu chorobach psychicznych, takich jak uzależnienia, zespół stresu pourazowego, depresję, niepokój, czy zaburzenia obsesyjno – kompulsywne.

Co więcej, efekt może być długotrwały. Jak podaje jedno z badań, wpływ na zdrowie psychiczne może być nie tylko pozytywny, długotrwały, ale i skuteczniejszy niż doraźne leczenie farmaceutyczne.

To samo badanie wskazuje, że psychodeliki mogą działać szybko. Psilocybina i LSD wymagały dwóch podań, natomiast ibogaina (zachodnio-afrykański krzew) działała efektywnie już od pierwszego podania. W obecnych czasach kiedy wiele osób cierpi na choroby psychiczne, potencjał leczniczy jest obiecujący!

Poniżej kilka potencjalnych schorzeń, które mogą być wsparte leczeniem psychodelikami.

Uzależnienia

Według artykułu naukowego wykorzystanie LSD, pejotla, ibogainy i ayahuasci wpływa znacząco na odstawienie substancji, od której uzależnieni są ludzie. Wszystko dzięki efektywnej interakcji badanych substancji z neuroprzekaźnikami powiązanymi z systemem nagrody w naszym mózgu, która w uproszczeniu wskazuje na odbudowanie poziomu serotoniny (której niski poziom możemy zauważyć u osób uzależnionych).

Zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego to stan, w którym u ludzi występują takie symptomy jak traumatyczne wspomnienia, czy ataki paniki, do tego stopnia, że ludzie mają problem z normalnym funkcjonowaniem. W związku z tym, że terapia psychologiczna może wywoływać powyższe symptomy, stosowane jest nowe podejście. 

Wprawdzie w USA dekryminalizacja nie objęła jeszcze MDMA, działanie tej substancji przynosi obiecujące efekty wspierając leczenie zespołu stresu pourazowego. 

W artykule z 2016 podsumowano kilka badań, które jednoznacznie wskazują na to, iż MDMA wspomaga przywoływanie traumatycznych wspomnień bez negatywnych uczuć, które zwykle tym wspomnieniom towarzyszą. Według artykułu 2-3 sesje połączone z psychoterapią wystarczyły do zauważenia znacznej poprawy.

Depresja i niepokój

Pewien artykuł wskazuje, że psylocybiny i MDMA mogą przynieść znaczną ulgę w leczeniu depresji i niepokoju wśród osób, które do tej pory wykazywały dużą odporność na dotychczasowe terapie. 

Używanie substancji psychoaktywnych do leczenia depresji nie jest niczym nowym. Pierwsze testy przeprowadzano już w latach 50’ i 60’ ze względu na zbawienny wpływ psychodelików na stosunek do otaczającego nas świata i innych istot żywych. Zmiana poglądów, podejścia do życia, stanu umysłu i wzmocnienie więzi to jednej z wielu pozytywnych skutków stosowania psychodelików w terapii leczniczej. 

Zaburzenia obsesyjno kompulsywne

Zaburzenia obsesyjno kompulsywne charakteryzują się obsesyjnym natłokiem myśli (złudzenia, myśli samobójcze, panika) oraz strachem, który prowadzi do kompulsywnych zachowań. 

Według pewnego badania, kliniczne podanie psilocybiny redukuje symptomy zaburzeń obsesyjno kompulsywnych, nawet u osób odpornych na dotychczasowe leczenie. 

Chroniczne bóle

Badania nad bólami chronicznymi nie są imponujące, ale istnieje wiele niepotwierdzonych dowodów na to, że psychodeliki pomagają walczyć z bólami, zwłaszcza stosując mikrodawkowanie. Powstał nawet artykuł podsumowujący efekty samodzielnego mikrodawkowania psychodelików. Najlepiej w zestawieniu wypadła changa (mieszanka zawierająca DMT) oraz ayahuasca. 

——-
Tak jak z konopią, jest jeszcze wiele badań do przeprowadzenia, przypadków do zbadania i ochotników do testowania, ale potencjał w naturze jest ogromny. Miejmy nadzieję, że dekryminalizacja zarówno psychodelików jak i marihuany będzie postępowała sprawnie i uda nam się ocalić wiele ludzkich istnień. Wiele schorzeń zostaje wywołanych w ciągu naszego życia i nie na wszystko mamy wpływ, dlatego zewnętrzne substancje wspomagające powrót do zdrowia są tak ważne.

Pomimo, że rozmawiamy o psychodelikach warto podkreślić niepodważalną rolę medycznej marihuany, która świetnie znajduje zastosowanie w większości powyższych chorób. Listę schorzeń, przy leczeniu w których używana jest medyczna marihuana znajdziecie tutaj: https://panpestka.pl/product-category/medyczna/

2020-05-04 11:53:25

Dodaj komentarz