critical logo

Critical - Jedna z najpopularniejszych, Super produktywnych odmian na rynku nasion!

Na obecnej scenie kultury cannabis istnieje dosłownie niezliczona ilość odmian konopi. Jest tak, ponieważ coraz więcej miejsc na świecie legalizuje marihuanę rekreacyjną. Kiedy breederzy i kultywatorzy czują się bezpiecznie i nie muszą tracić swojego czasu na konspirację, poświęcają go na rozwój swoich umiejętności i swojego produktu. Istnieje, obecnie wiele dużych firm nasion, ale jest dużo więcej firm, które prowadzi dosłownie parę osób a bardzo często nawet tylko jedna. Ich produkty, niejednokrotnie przewyższają swoich sławnych konkurentów. Ilość gatunków marihuany, jaka powstaje rocznie, przy obecnej sytuacji jest nie do ogarnięcia tak naprawdę. Pomimo tego, są odmiany, która stają się i na zawsze zostaną klasykami w oczach wszystkich. Do takich odmian niewątpliwie należy Critical.  

Geneza Critical

W swojej oryginalnej wersji została ona wydana pod nazwą “Critical Mass” w drugiej połowie lat 90’tych przez firmę Mr. Nice Seeds. Większość osób jednak zna ją po prostu jako “Critical” Twórcami tej odmiany byli legendarni breederzy Shantibaba i Nevil Schoemakers. Gatunek ten zdobył bardzo dużą popularność w pierwszej dekadzie tego wieku. Celem jej powstania, był, jak to określają firma Mr.Nice, “rework”, czyli odtworzenie i ustabilizowanie, bardzo znanej i lubianej odmiany Big Bud. Ta klasyczna odmiana z USA, powstała w latach 70’tych była znana, jak nazwa wskazuje z niesamowitej produktywności. Mr. Nice Seeds połączyła podobne odmiany by odtworzyć te właściwości i dać początek swojej własnej wersji gatunku. Skrzyżowali oni wersję skunk’a znaną jako Skunk#1 z klasyczną odmianą typu “landrace” z Afganistanu. Jak większość odmian firmy Mr. Nice Seeds ich celem była jak największa stabilność, jednolitość roślin. Dla bardzo wielu ludzi ich produkt stał się lepsza wersja znanego Big Bud. Nazwa “Critical Mass” jest dość dwu znaczna. W chemii masa krytyczna jest to ilość substancji potrzebnej do utrzymania reakcji nuklearnej. Wiec w tym kontekście nazwa odmiany miała się odwoływać do wybuchowego efektu jaki daje palenie jej kwiatów. Z drugiej strony, było to odwołanie do niesamowitej produktywności tej wspaniałej rośliny. “Masa” jaką dają wysuszone kwiaty były rekordowe (w rękach bardzo doświadczonych hodowców). 

Uprawa Critical

Jako “następca” legendarnego Big Bud’a zachował wiele jego charakterystyk. Jest to odmiana o dominacji genów Indica, niemniej jednak w mniejszym stopniu procentowym niż sam poprzednik. Critical daje średniej wielkości rośliny, które produkują bardzo duże ilości kwiatów. Produktywność liczy się od 500 gram na metr kwadratowy (w rękach początkujących, co jest imponujące) do aż 6500 w tych samych wymiarach (u bardzo doświadczonych growerów, co wydaje się wręcz niemożliwe, a jednak). Critical jest znany z bardzo skróconego czasu kwitnienia, bo gotowa jest do zbiorów już po 7 do 8 tygodni.  Jest niesłychanie łatwa w uprawie. Bardzo tolerancyjna na błędy popełnione podczas uprawy, ale potrafi wynagrodzić doświadczenie. Posiada ona niezwykła odporność na choroby, zarazy oraz pleśnienie. Jest bardziej stabilna niż Big Bud. Poziomy THC mierzy się między 19 a 22%. Smakowo jest również bardziej jednolita. Smak jest ziemisty, słodki, ziołowy można powiedzieć klasyczny.  

Critical Efekt

Critical, ze względu na tak wiele dobrych cech genetycznych stała się jedną z najpopularniejszych odmian, używanych do krzyżowania i tworzenia nowych gatunków. Bardzo wiele firm posiada jej geny w swoich katalogach, pod różnymi wariacjami nazwy Critical. Rożne wersje tej odmiany zdobywały nagrody na różnych edycjach Cannabis Cup w latach 2006, 2008, 2009, 2010 i 2011. Jest to odmiana nieprzeciętna, nie tylko produktywnie, smak i “kop” jaki posiada jest elektryzująca. Poleca się ją tak samo mocno dla początkującego hodowcy jak i dla najbardziej zaawansowanego, ale moim zdaniem można ją spokojnie rekomendować komuś kto pali po raz pierwszy jak i koneserowi, który delektuje marihuaną się od rana do wieczora.  

2021-02-04 11:01:44

Ten post ma jeden komentarz

  1. Król Jacuś

    To dla mnie 😅

Dodaj komentarz