Czy konopie mogą leczyć raka?

Czy konopie mogą leczyć raka?

Z powodu nowotworów, na świecie umiera około 10 milionów osób rocznie. W Polsce jest to prawie 100 tysięcy osób rocznie. Jak podają źródła, stan nowych zachorowań na rok 2017, to około 165 tysięcy rocznie i ta liczba rośnie.

U około 39,5% mężczyzn i kobiet w pewnym momencie ich życia zostanie zdiagnozowany rak (na podstawie danych z USA z lat 2015-2017).

Biorąc to pod uwagę, nowotwory dotykają niemal każdego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś z Twoich bliskich walczył z rakiem.

Onkolodzy, bardziej niż lekarze z jakiejkolwiek innej dziedziny medycyny, popierają możliwość zalecania konopi jako części programu leczenia pacjentów cierpiących na raka. Jednak, mimo że pozytywne efekty stosowania konopi indyjskich w łagodzeniu objawów raka zostały dobrze udokumentowane, rząd nadal klasyfikuje konopie jako narkotyk o wysokim potencjale nadużywania i bez znanych zastosowań medycznych. W konsekwencji, stanowisko rządu w sprawie marihuany hamuje tak potrzebne badania nad konopiami jako „lekarstwem” na raka.

Co więcej, stanowisko rządu przyczyniło się do powstania ogromnej dezinformacji na temat konopi jako potencjalnego leku na raka. Z jednej strony, rząd twierdzi, że marihuana nie ma wartości leczniczej. Z drugiej strony, wielu pseudonaukowych „znachorów” nieetycznie wyolbrzymia twierdzenia o tym, że marihuana jest ostatecznym lekiem na raka, zapewniając bezpodstawną pomoc tysiącom pacjentów chorych na raka.

Jaka jest więc prawda?

Czym jest „lekarstwo” na raka?

W kwestii konopi jako lekarstwa, dr Abrams, zwolennik konopi i jeden z czołowych onkologów i badaczy raka na świecie, przestrzega przed używaniem terminu „lekarstwo”:

„Wyleczenie to ogromne słowo w onkologii. Zazwyczaj oznacza ono, że pacjent przeżył 5 lat bez śladów raka. Obecnie jesteśmy w stanie wyleczyć więcej nowotworów niż w czasach, gdy zaczynałem swoją karierę jako onkolog. Stało się to dzięki postępowi w diagnostyce i leczeniu konwencjonalnymi metodami.”

Jako specjalista w dziedzinie nowotworów i medycyny integracyjnej w UCSF Osher Center for Integrative Medicine at Mount Zion w San Francisco i onkolog od ponad trzech dekad, dr Abrams zauważa:

„[Po] 38 latach bycia onkologiem w San Francisco, zgadywałbym, że duża część pacjentów, których leczyłem, używała marihuany. Gdyby marihuana definitywnie leczyła raka, spodziewałbym się, że miałbym o wiele więcej pacjentów, którzy przeżyli. Mimo to, wiemy, że marihuana jest naprawdę wspaniałym lekiem na wiele skutków ubocznych związanych z rakiem i leczeniem – nudności, wymioty, utrata apetytu, ból, depresja, lęk, bezsenność.”

Opinia dr Abramsa odzwierciedla konsensus w wiarygodnej społeczności onkologów i naukowców zajmujących się nowotworami: nie ma wątpliwości, że konopie są skuteczne w leczeniu objawów związanych z rakiem i efektów ubocznych związanych z leczeniem, ale jury wciąż nie jest rozstrzygnięte, czy konopie mogą rzeczywiście „wyleczyć” raka.

Jeśli coś jest w internecie, to musi być prawda, prawda?

Źródło Zdjęcia: unsplash

Ponieważ rak dotyka tak wielu ludzi, naturalnym jest, że chcemy potwierdzenia, że konopie mogą, bez wątpienia, leczyć raka. W sieci można znaleźć wiele historii ludzi, którzy twierdzą, że konopie, a zwłaszcza „olej z konopi”, wyleczyły lub odwróciły skutki ich raka. Kiedy zapytaliśmy dr Abramsa, dlaczego uważa, że jest tak wiele anegdotycznych twierdzeń, że konopie indyjskie leczą raka, ostrzegł:

„Zauważyłem, że wiele osób, które bardzo głośno mówią o tym, jak olej z konopi wyleczył ich raka, zdaje się zapominać, że otrzymali oni również konwencjonalne terapie. Jeśli ludzie naprawdę używali tylko oleju z konopi i mogą udokumentować, że wyleczyli swojego raka (innego niż rak skóry), powinni przesłać te dane na stronę internetową National Cancer Institute’s Office on Cancer Complementary and Alternative Therapy’s Best Case Scenario, aby dowody mogły zostać udokumentowane.”

Ponadto zauważ, że wiele z licznych dostępnych artykułów, które deklarują, że konopie leczą raka, przeinacza badania, wyolbrzymia twierdzenia lub pomija kluczowe fakty.

Badania nad rakiem z wykorzystaniem konopi są obiecujące, ale musimy robić więcej

Źródło Zdjęcia: unsplash

W trakcie poszukiwań metod leczenia nowotworów, potencjał przeciwnowotworowy konopi został zbadany w licznych badaniach naukowych nad receptorami kannabinoidowymi i endokannabinoidami, co zaowocowało obiecującymi wynikami. Istotne badania wykazały, że kannabinoidy mogą hamować lub zatrzymywać wzrost nowotworów – w tym raka piersi, mózgu, wątroby, guza chromochłonnego, czerniaka, białaczki i innych rodzajów raka – przed rozprzestrzenianiem się lub wzrostem. Co więcej, kannabinoidy okazały się promować apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórek nowotworowych, jednocześnie zatrzymując angiogenezę, czyli produkcję naczyń krwionośnych do guza. Jedno z badań, przeprowadzone przez madrycki Uniwersytet Complutense, wykazało, że u jednej trzeciej leczonych szczurów, wstrzyknięcie syntetycznego THC wyeliminowało złośliwe guzy mózgu, jednocześnie przedłużając życie u kolejnej jednej trzeciej.

Badania są obiecujące, ale jak na razie ograniczają się głównie do badań przedklinicznych, czyli badań leków lub terapii na zwierzętach przed przeprowadzeniem ich na ludziach. Chociaż badania przedkliniczne dają nadzieję, zanim ktokolwiek będzie mógł z pełnym przekonaniem stwierdzić, że konopie mogą być „lekarstwem”, konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych.

Ponadto, ponieważ rak to grupa chorób związanych z nieprawidłowym wzrostem komórek, mało prawdopodobne jest, aby istniał jeden „uniwersalny” lek na bazie konopi. Podobnie, naturalni lub syntetyczni agoniści kannabinoidów mogą wymagać połączenia z tradycyjnymi schematami chemioterapii lub dodatkowymi lekami alternatywnymi.

Aby konopie indyjskie mogły znaleźć zastosowanie w rutynowym klinicznym leczeniu raka, konieczne jest przeprowadzenie rygorystycznych badań farmakologicznych i klinicznych.

Paradoksalnie, finansowany w USA z funduszy federalnych Narodowy Instytut Raka (National Cancer Institute) przyjął konopie jako lek przeciwnowotworowy, a nawet po cichu przyznał, że marihuana w badaniach przedklinicznych zabija komórki rakowe.

Z coraz większą liczbą stanów legalizujących użytek medyczny i większością Amerykanów popierających medyczną marihuanę, możemy mieć nadzieję, że rząd federalny w końcu zmieni swoje drakońskie, prohibicyjne stanowisko i jeśli rzeczywiście marihuana może leczyć raka, cierpiący nie będą już musieli zwracać się do wątpliwych źródeł, aby dowiedzieć się, jak marihuana może im pomóc.

Polska również staje się coraz bardziej otwarta na konopie mimo, że w oczach większości społeczeństwa nie cieszą się dobrym imieniem.

___
Nasiona różnych szczepów konopi znajdziesz na panpestka.pl
2021-02-27 16:20:00

Dodaj komentarz