Jaskra jest powszechną chorobą oczu, która często powoduje uszkodzenia nerwów wzrokowych, a pozostawiona bez leczenia może prowadzić do ślepoty. W Stanach Zjednoczonych około 3 milionów Amerykanów żyje z jaskrą, w Polsce około 800 tysięcy; na całym świecie liczba ta wynosi blisko 70 milionów. Jaskra jest uznawana za jedną z głównych przyczyn nieodwracalnej ślepoty.
Od 1980 roku leczenie i zabiegi chirurgiczne znacznie się poprawiły, zmniejszając ryzyko rozwoju ślepoty prawie o połowę. Mimo to, choć leczenie uległo poprawie, liczba skutecznych leków miejscowych pozostaje ograniczona.
Prawie powszechnie uznawana w stanach medyczna marihuana jako warunek kwalifikujący, coraz więcej osób zwraca się do konopi indyjskich, aby pomóc im w leczeniu. Ale czy marihuana jest rzeczywiście dobra na jaskrę?
Biorąc pod uwagę poprawę istniejących metod leczenia jaskry, czy korzyści płynące z medycznej marihuany przewyższają potencjalne efekty uboczne lub ryzyko? Podobnie, biorąc pod uwagę istotną rolę, jaką w chorobie odgrywa system endokanabinoidu (ECS) w organizmie, co obiecuje przyszłość dla rozwoju leków pochodzących z konopi indyjskich, które pomogą w leczeniu jaskry?
Co powoduje jaskrę?
Dowody coraz częściej sugerują, że jaskra – obecnie powszechnie uważana za chorobę neurodegeneracyjną – ma związek z innymi chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera. Jaskra wydaje się być znaczącym predyktorem choroby Alzheimera. Dokładna przyczyna jaskry pozostaje jednak tajemnicą i nadal wymyka się społeczności naukowej.
Aktualne możliwości leczenia jaskry
Ponieważ ciśnienie śródgałkowe (ciśnienie wewnątrzgałkowe) wpływa na początek i postęp jaskry, oftalmolodzy (okuliści) zalecają leczenie ukierunkowane na ciśnienie wewnątrzgałkowe. W rzeczywistości jedynym sposobem, aby zapobiec utracie wzroku lub ewentualnej ślepocie jest obniżenie poziomu ciśnienia śródgałkowego.
W zależności od nasilenia i progresji oftalmolodzy mogą leczyć jaskrę za pomocą leków, takich jak przepisane krople do oczu, lub w razie potrzeby, operacja.
Czy marihuana może być używana do leczenia jaskry?
Wracając do lat siedemdziesiątych, badania wykazały, że kannabinoidy mogą łagodzić objawy związane z jaskrą, ponieważ obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe i mają działanie neuroprotekcyjne. Na przykład, badanie z 1971 roku wykazało, że spożycie konopi indyjskich obniża ciśnienie śródgałkowe o 25-30%.
Pomimo wyników wczesnych badań, niewielu oftalmologów popiera stosowanie marihuany medycznej u pacjentów z jaskrą we wczesnym i średnim stadium rozwoju. Głównym problemem oftalmologów jest to, że potencjalne działania niepożądane – zwłaszcza w przypadku palenia zioła – przeważają nad korzyściami krótkoterminowymi. Na przykład, palenie może prowadzić do niestabilnego ciśnienia wewnątrzgałkowego, zwiększając tym samym ryzyko trwałej utraty wzroku.
Ponadto, ponieważ jego terapeutyczny wpływ na jaskrę jest krótkotrwały, pacjenci musieliby często spożywać konopie indyjskie co trzy do czterech godzin.
Lekarze twierdzą, że ponieważ jaskra musi być leczona 24 godziny na dobę, pacjenci musieliby spożywać konopie indyjskie sześć do ośmiu razy w ciągu dnia, aby osiągnąć konsekwentnie obniżony poziom ciśnienia śródgałkowego. Taka częstotliwość jest trudna do utrzymania i może zwiększać ryzyko rozwoju zaburzeń związanych z używaniem konopi indyjskich.
Jednak jeśli chodzi o jaskrę w późnym stadium, oftalmolodzy są bardziej skłonni do przyjmowania konopi indyjskich, aby pomóc w leczeniu tego schorzenia. W późniejszych stadiach jaskry mniej chodzi o bezpośrednie ukierunkowanie na jaskrę, a więcej o złagodzenie towarzyszących jej objawów.
Według lekarza oftalmologa Andrew Bainnsona: „Od pewnego czasu wiemy, że medyczna marihuana jest bardzo skuteczna w leczeniu mdłości i bólu, ale nie tak bardzo w leczeniu jaskry. Niektórzy pacjenci z bólem i nudnościami w końcowym stadium mogą odnieść korzyści [z medycznej marihuany], ale nie z punktu widzenia jaskry„.
Czy leczenie oparte na marihuanie może odegrać większą rolę w przyszłości?
Układ endokannabinoidalny organizmu, jest jednym z naszych najważniejszych układów fizjologicznych. Prawie każdy aspekt naszego zdrowia – w tym stan zapalny, odpowiedź immunologiczna, neuroprotekcja i modulacja bólu – są uzależnione od UEK. Biorąc pod uwagę istotną rolę UEK, szczególnie w neuroprotekcji i zapaleniu, leki na bazie kannabinoidów mogą być niezwykle przydatne w leczeniu i zapobieganiu jaskrze.
Receptory kannabinoidowe są widoczne w tkankach oka odpowiedzialnych za regulację ciśnienia wewnątrzgałkowego. Leki na bazie kannabinoidów mogą być opracowywane tak, aby spełniały dwie funkcje: obniżały ciśnienie wewnątrzgałkowe i chroniły komórki siatkówki.
Dowody sugerują, że dwóch agonistów kannabinoidów – Win55212-2 i anandamid – oraz kilka kannabinoidów, w tym CBD i CBG, mogą być dobrymi kandydatami do rozwoju jako środki terapeutyczne, szczególnie dlatego, że nawet przy podawaniu miejscowym (bezpośrednio do oka) są dobrze tolerowane.
Wyzwania związane z leczeniem jaskry za pomocą konopi indyjskich
Wyzwania jednak nadal istnieją: Preparaty doustne nie są dobre, ponieważ biodostępność jest słaba, a wchłanianie nieprzewidywalne. Inhalacja nie jest idealna, ponieważ efekty nie utrzymują się wystarczająco długo.
Pozostają więc preparaty miejscowe. Jednak konopne krople do oczu – choć lepsze niż przy podawaniu doustnym i wziewnym – słabo penetrują tkanki wewnątrzgałkowe.
Przyszłość medycznej marihuany i jaskry
Podczas gdy konopie indyjskie, tak jak są podawane obecnie, mogą nie być idealnym lekiem na jaskrę, rozwój leków pochodzących z konopi indyjskich stanowi obiecujący kierunek na przyszłość. Czy konopie indyjskie są idealnym leczeniem jaskry, czy nie, są ludzie, którzy przysięgają na nie jako dar dla ich stanu, podczas gdy inni spożywają je jako dodatek do terapii, ale nie jako ich podstawowe leczenie.
Jeśli Ty lub ktoś kogo znasz z powodzeniem używałeś konopi indyjskich do leczenia jaskry, podziel się z nami swoim doświadczeniem w sekcji komentarzy.