Badanie wykazało, że olej z konopi indyjskich jest skutecznym lekiem na fibromialgię

Badanie wykazało, że olej z konopi indyjskich jest skutecznym lekiem na fibromialgię

Naukowcy z Brazylii odkryli, że olej z konopi może być skutecznym lekiem dla pacjentów z fibromialgią. Zgodnie z wynikami niedawno zakończonego badania klinicznego. Streszczenie badania zostało opublikowane w czasopiśmie Pain Medicine.

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy sprawdzili skuteczność oleju z konopi na 17 kobietach z fibromialgią (FM), przewlekłym zespołem bólowym charakteryzującym się rozległym bólem mięśniowo-szkieletowym i zmęczeniem. Pacjentki były leczone przez okres ośmiu tygodni olejkiem z konopi bogatym w THC. Początkowa dawka wynosiła jedną kroplę dziennie, a kolejne dawki zwiększano w zależności od objawów. Średnia dawka dla osób z grupy stosującej konopie wynosiła 3,6 kropli dziennie, co daje łącznie 4,4 miligrama THC i 0,08 miligrama CBD na dawkę.

Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy, z których jedna otrzymywała olej z konopi, podczas gdy członkowie grupy kontrolnej otrzymywali placebo. Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) był podawany w momentach przed i po interwencji oraz podczas pięciu wizyt w ciągu ośmiu tygodni. Badacze donoszą, że „wpływ interwencji na jakość życia uczestników grupy otrzymującej konopie indyjskie był oczywisty, co zaowocowało raportami o dobrym samopoczuciu i większej energii do wykonywania czynności życia codziennego. Zmniejszyły się również ataki bólu.”

Pierwsze badanie zgodne z normą złotego standardu

„Według naszej wiedzy, jest to pierwsze randomizowane, kontrolowane badanie, które wykazało korzyści ze stosowania oleju z konopi – bogatego w THC, ekstraktu z całej rośliny – na objawy i na jakość życia osób z fibromialgią” – napisali badacze. „Stwierdzamy, że fitokannabinoidy mogą być tanią i dobrze tolerowaną terapią łagodzącą objawy i poprawiającą jakość życia u tych pacjentów i sugerujemy, że terapia ta mogłaby zostać włączona jako opcja medycyny ziołowej w leczeniu tego schorzenia w brazylijskim publicznym systemie opieki zdrowotnej”.

Ze względu na wpływ, jaki fibromialgia może mieć na zdrowie pacjentów i potrzebę skutecznych i niedrogich leków do ich leczenia, naukowcy zalecili dalsze badania w celu zbadania konopi jako leczenia tego schorzenia.

„Biorąc pod uwagę daleko idące szkody spowodowane przez FM i wpływ, jaki może mieć na jednostki, ich rodziny, społeczności i publiczny system opieki zdrowotnej, konieczne wydaje się zbadanie alternatywnych, tanich i dobrze tolerowanych terapii, które pomogą pacjentom odzyskać dobre samopoczucie i jakość życia” – napisali. „Obecne badanie ma na celu ocenę wpływu oleju z konopi – bogatego w THC, ekstraktu z całej rośliny – na objawy i jakość życia osób dotkniętych FM”.

Paul Armentano, zastępca dyrektora National Organization for the Reform of Marijuana Laws (NORML), skomentował badania w oświadczeniu.

„Wykazanie bezpieczeństwa i skuteczności w tym modelu o złotym standardzie jest znaczące” – powiedział Armentano. „Miliony Amerykanów cierpią na FM – stan, który ma tendencję do bycia słabo kontrolowanym przez standardowe leki. Te wyniki kliniczne wskazują, że dla wielu z tych pacjentów, preparaty z konopi indyjskich pochodzenia roślinnego mogą być bezpieczną i skuteczną alternatywą.”

___
Nasiona konopi znajdziesz na panpestka.pl
2021-02-26 16:20:00

Dodaj komentarz