acapulco gold marihuana

Acapulco Gold - Odmiana, która ma o sobie film dokumentalny

acapulco gold

Pamiętam dokładnie ten moment, kiedy pierwszy raz w życiu zobaczyłem sławną nazwę Acapulco Gold. Mając zaledwie 16 lat i dosłownie pierwsze doświadczenia z Marihuaną za sobą, zobaczyłem film o tytule “Half Baked” (polski tytuł “Żółtodzioby”). I tam podczas włamania do rządowego “sejfu” z medyczną marihuaną, nacisnąłem pauzę na swoim pilocie VHS i zobaczyłem takie nazwy jak Mowie Wowie, Thai Chocolate, Northern Lights, Big Bud i legendarne ACAPULCO GOLD (na samym końcu po prawej stronie). Byłem bardzo zdziwiony, ponieważ do tego momentu w moim życiu zioło to po prostu było zioło i kupowało się je na “szuflady” (pudełka po zapałkach). Wkrótce po tym, kolega przyniósł mi na kasecie legendarny film z 1978 “Cheech and Chong Up in Smoke”. W filmie tym również często przewijała się nazwa Acapulco Gold. Pomyślałem sobie wtedy, że musi coś być z tą odmianą, skoro jest w takich filmach. Zapamiętałem tą nazwę i jak miałem 19 lat i udało mi się wybrać na tydzień do Amsterdamu, od razu zacząłem szukać tego gatunku w Menu coffeshopów. Niestety bardzo często słyszałem, że jest to odmiana niełatwa do uprawy i rzadko dostępna, ale po poszukiwaniach udało mi się odnaleźć ja w “Smokey’s Coffeshop”. Kiedy ją zapaliłem zrozumiałem, dlaczego tak się nią zachwycali twórcy filmowi z USA.  

odmiana acapulco gold

Cechy Odmiany

Acapulco Gold to odmiana typu “Landrace” (czyli związana z regionem geograficznym). Jak sama nazwa wskazuje pochodzi ona z regionu Acapulco znajdującego się w południowym Meksyku, tuż nad wybrzeżem Oceanu Pacyficznego. Klimat tam bardzo sprzyja rozwojowi konopi. Cały rok jest bardzo ciepło, a bliskość oceanu daje odpowiednią wilgoć i jonizację powietrza. Acapulco Gold to odmiana o dominacji genów Sativa. Jako taka rośnie ona dość wysoka a kwiaty są wydłużone i zbite. Cechą charakterystyczną tego gatunku są kwiaty o jasno zielonym zabarwieniu, ale bardzo często posiada żółtawe, lekko brązowe przebarwienia. Produkuje ona bardzo wiele kryształów oraz bardzo cienkie jasne, pomarańczowe wręcz “włoski”. Połączenie tych cech powoduje, że bardzo często kwiat wyglądem przypomina samorodek złota. Dlatego też w nazwie słowo GOLD. Bardzo charakterystyczną cechą tej odmiany cannabis jest bardzo słodki zapach kwiatów, kiedy są rozłamywane. Przypomina on palone toffi. Kiedy palone natomiast posiadają smak przede wszystkim “pikantny”, można powiedzieć “pieprzowy”, z mocnymi nutami ziemistości i delikatnym posmakiem cytrusowym. Rośliny są średniej wysokości od 110 do 200cm. Posiadają bardzo piękne “ostre” wielosieczne liście. Jako roślina od dominacji genów sativa posiada ona dłuższy czas kwitnienia. Trzeba liczyć od 10 do 12 tygodni, ale znana jest z bardzo solidnej produktywności 500g/m2. Poziom THC wacha się od 18 do 23%. Inne kanabinoidy występują w dość niskich stężeniach.  

acapulco gold marihuana

Prawdziwe Złoto

Acapulco Gold to już nie tylko odmiana legendarna, ale wręcz historyczna. Jest to jedna z nielicznych odmian, która posiada opis na Wikipedii (nie Wikileaf ale na oryginalnej stronie).  Stało się tak, ponieważ jej popularność w USA, towarzyszyła rewolucji hipisowskiej, a co z tym związane zmiany postrzegania marihuany oraz wielu praw konopnych (w tamtych czasach zaostrzonych przez rząd USA). Również w tamtych czasach odmiana to zaczęła być uprawiana w innych miejscach niż samo Acapulco. Gatunek ten stał się tak znany w USA, że był głównym bohaterem aż dwóch filmów z lat 70’tych, które oba mają tytuł jak nazwa odmiany “Acapulco Gold”. Pierwszy film z 1973 roku jest filmem dokumentalnym, który skupia się na uprawie odmian Acapulco Gold i Panama Red w USA. Drugi, wydany w 1978 jest filmem fabularnym od walce instytucji rządowych USA z przemytem marihuany z Meksyku. Oba filmy są dostępne na portalu YouTube. Obecnie, coraz ciężej jest spotkać marihuanę Acapulco Gold. Firma Nasion Barney’s Farm zastrzegła sobie prawa do oryginalnej nazwy i oni też posiadają nasiona tej odmiany, lecz coraz mniej hodowców jest zainteresowanych jej uprawą. Jeżeli chodzi o kupno to pojawia się ona “od czasu do czasu” w coffeshopach “Barney’s” w Amsterdamie, ale jest stałym elementem menu coffeshopu “Amnezia” w tym samym mieście. Niestety, tutaj napiszę szczerze, w tym drugim, nie zawsze jest to oryginalne Acapulco Gold, często jest to po prostu dobry Haze #1. Koneserzy i znawcy marihuany uwielbiają tę odmianę. Bardzo często słyszałem porównanie, że palenie tej odmiany to jak jedzenie kolacji w najlepszej restauracji Gordona Ramseya.  Ze względu na jej sławę i jakość można uznać to za bardzo trafne porównanie. Jeżeli będziecie mieć okazje, spotkacie tę odmianę, nie przepuście tej okazji, żeby posmakować odrobinkę historii i poczuć przytłaczającą wręcz euforię jaką wzbudzi ta klasyczna Sativa. 

zenon zielarz
2021-04-15 01:56:08

Dodaj komentarz