friday napis

Friday - Kultowa Komedia o Compton

Zanim udało mi się obejrzeć takie fimy jak “Żółtodzioby” (Half Baked), czy serię “Cheech and Chong”, pierwszym filmem z “motywem” marihuany jako jednym z głównych wątków, jaki obejrzałem był “Piątek” (ang. “Friday”). Było to w 1998 roku. Od dosłownie dwóch lat z kolegami słuchałem Hip-hop’u (o którym mało kto słyszał wtedy). Jako jeden z nielicznych szczęściarzy w tamtych czasach byłem posiadaczem komputera. Nie musze pisać jak słabe miał parametry oraz jak wyglądał. Pewnego dnia mój kolega zdobył na płytach CD dwa filmy. Każdy z nich na 2 płytach CD 700Mb. Były to “Negocjator”, który dopiero co był w kinach oraz “Friday”, o którym nic nie wiedzieliśmy, po za faktem, że jego starszy kuzyn mówił, że jest “wypas” i są w nim raperzy. Dla nas to była wystarczająca rekomendacja. Kupiliśmy 2 pakiety weedu od ziomka i zebraliśmy się wieczorem w czwórkę. Zainstalowaliśmy DivX i zapodaliśmy film, który nas po prostu pozamiatał tak samo jak weed, który paliliśmy.  

O czym jest film?

Film pokazuje dzień “z życia” w dzielnicy South Central w Los Angeles. Głównymi bohaterami są najlepsi przyjaciele “od zawsze”, sąsiedzi Craig (grany przez Ice Cube’a) i Smokey (grany przez Chris’a Tucker’a). Akcja filmu zaczyna się w piątek rano i kończy tego samego wieczoru, głównie akcja odbywa się przed domem Craig’a, który jest zwykłym “ziomeczkiem” z osiedla, który właśnie stracił pracę. Smokey, jest “sprzedawcą” marihuany. Chłopaki siedzą razem cały dzień przed domem. Film przedstawia dzień, w którym Craig po raz pierwszy pali marihuanę. Pomimo faktu, że weed jest jednym z głównych wątków w filmie to porusza on wiele ważnych tematów związanych z życiem w dużych miastach w USA oraz kwestie pewnych wartości. Nie zrozumcie mnie żle, film jest komedią i to mega śmieszną, jednak bardzo życiową posiadającą przekaz.  

O filmie

Wypuszczony w 1995 roku, “Friday” był debiutem Ice Cube’a jako scenarzysty. W pisaniu pomagał mu kolega sceniczny DJ Pooh. Wystąpił on również w filmie jako postać trzecioplanowa “Red”. Szerszej publiczności znany jest jako DJ z Radiostacji West Coast Classic w grze GTA V. Reżyserem “Friday” był F. Gary Gray, dla którego to był debiut jako reżyser filmowy. Wcześniej był bardzo znany jako reżyser wideoklipów wykonawców hip-hopowych. Był on później odpowiedzialny za takie filmy jak wcześniej wspomniany “Negocjator”, “A man Apart”, “Be Cool”, “Straight Outta Compton”. Do produkcji zaangażowano śmietankę afroamerykańskiej sceny komediowej. Po za Tuckerem w filmie grają takie znane postacie jak Bernie Mac, John Witherspoon czy Tiny “Zeus” Lister Jr., który stworzył kultową postać Deebo. Warto zaznaczyć, że ścieżka dźwiękowa do filmu odniosła tak samo duży sukces jak film. Była to genialna składanka kawałków z zachodniego wybrzeża plus parę numerów m.in. od Ice Cube, Cypress Hill czy Dr.Dre, specjalnie nagrane do tego filmu. Z kawałkami pierwszych wykonawców wiąże się ciekawa historia. Podczas nagrywania swojego kawałka do soundtrack’u, zespół Cyrpess Hill puścił do posłuchania pierwszego singla z ich nadchodzącej płyty. Ice Cube delikatnie pozamieniał słowa i wykorzystał ten refren do swojego kawałka, który zagrał podczas napisów końcowych filmu i stał się hit’em. Spowodowało to wieloletni “beef” między wykonawcami, wiele dissów oraz nieprzyjemnych sytuacji. Ironicznie piosenka zespołu Cypress Hill z O.S.T do “Friday” również był olbrzymim przebojem.  

Klasyk Kina Konopnego

Dla luzi mojego pokolenia “Friday” jest komedią kultową. Sukces filmu skutkował nagraniem dwóch kolejnych częsci, “Next Friday” i “Friday After Next”. Przez wiele lat zapowiadano czwartą część “Last Friday” i długo oczekiwany powrót Smokiego, ale niestety nigdy nie doszło to do skutku. Każdy kto obejrzał wszystkie filmy z tej serii, bezapelacujnie powie, że pierwsza część jest najlepsza. Uważam, że jest to genialna komedia nie tylko dla ludzi, którzy palą marihuanę, czy są fanami muzyki rap. Nie jest to film dla całej rodziny ale jak najbardziej dla każdej dorosłej osoby, która ma ochotę się pośmiać. Tak się składa, że film obecnie jest dostępny na platformie Netflix. Naprawdę gorąco polecam.     

2021-09-02 23:11:49

Dodaj komentarz