UFC zdecydowało, że marihuana nie narusza już przepisów antydopingowych

UFC zdecydowało, że marihuana nie narusza już przepisów antydopingowych

Źródło Zdjęcia: unsplash

Zgodnie z nową polityką, zawodnicy MMA nie będą już karani za używanie marihuany poza zawodami.

Promotor mieszanych sztuk walki Ultimate Fighting Championship i Agencja Antydopingowa Stanów Zjednoczonych ogłosiły, że marihuana nie będzie już zakazana dla zawodników w większości przypadków. Urzędnicy UFC i USADA powiedzieli, że dokonali znaczących zmian „w postępowaniu z marihuaną i jej naturalnie występującymi związkami kannabinoidowymi„.

Zgodnie z nową polityką, pozytywne testy na karboksy-THC, metabolit kannabinoidu, nie będą już naruszeniem „chyba że istnieją dodatkowe dowody na to, że sportowiec używał go celowo w celu zwiększenia wydajności”.

Podczas gdy chcemy nadal zapobiegać by sportowcy konkurowali pod wpływem marihuany, dowiedzieliśmy się, że poziom karboksy-THC we krwi i/lub moczu ma niewielki lub żaden naukowy związek z osłabieniem„, powiedział w oświadczeniu starszy wiceprezes UFC ds. zdrowia i wydajności sportowców Jeff Novitzky. „THC jest rozpuszczalny w tłuszczach, co oznacza, że po spożyciu jest przechowywany w tkankach tłuszczowych i narządach w organizmie i może być uwalniany z powrotem do krwi lub moczu, czasami długo po spożyciu„.

Najważniejsze jest to, że w odniesieniu do marihuany, dbamy o to, co sportowiec spożywał w dniu walki, a nie dni lub tygodnie przed walką, co często miało miejsce w pozytywnych przypadkach THC w naszej historii” dodał.

Novitsky powiedział, że pomimo czasu, jaki THC spędza w organizmie, efekty działania marihuany są odczuwalne przez wiele godzin, a nie dni. Zauważył również, że nie ma korelacji pomiędzy poziomem THC w organizmie sportowca a osłabieniem jego sprawności.

Dlaczego do cholery obchodzi nas to, co ktoś robił tydzień wcześniej, nie mówiąc już o nocy przed, skoro nie ma to żadnego wpływu na jego zdolność do walki” – powiedział Novitzky dla ESPN.

Duży ciężar dowodu

Przepisy ustawiają ciężar dowodu dla USADA, aby ukarać zawodnika za bardzo wysoko pozytywny wynik testu na obecność THC, zasadniczo eliminując karanie za używanie marihuany. Novitzky powiedział, że USADA będzie musiała udowodnić, że zawodnik miał obniżoną sprawność przez marihuanę spożytą bezpośrednio przed walką, aby nałożyć karę.

„Nie mogę sobie wyobrazić jednego przypadku w historii, gdzie takie dowody były”, powiedział Novitzky. „To prawdopodobnie wymagałoby wizualnych oznak, gdyby sportowcy pojawili się na imprezie potykając się, pachnąc marihuaną, przekrwione oczy, takie rzeczy. A to jest … coś, co rzadko, jeśli w ogóle, można zobaczyć. Ja na pewno w ciągu moich sześciu lat pracy w UFC nie widziałem.”

Novitzky zauważył, że w oparciu o rozmowy z zawodnikami, znaczny odsetek fighterów używa marihuany, wielu w celach medycznych, a nie rekreacyjnych.

„Wielu używa jej do kontroli bólu, przeciwlękowo, do snu, w miejsce bardziej niebezpiecznych, bardziej uzależniających leków”, powiedział, dodając „nie ma to żadnego wpływu na zawody w sobotnią noc, więc jest to właściwy ruch i jestem naprawdę podekscytowany tą rewizją i tą konkretną zmianą polityki”.

„Ta zmiana ma na celu nadanie priorytetu zdrowiu i bezpieczeństwu fighterów poprzez niekaranie fighterów, którzy mogą potrzebować leczenia w związku z nadużywaniem substancji, co może prowadzić do tego, że fighter jest osłabiony i zagraża jego lub jej bezpieczeństwu w oktagonie”, powiedziała USADA w komunikacie prasowym.

______
Nasiona konopi znajdziesz na panpestka.pl
2021-01-26 16:20:00

Dodaj komentarz