big bud marihuana

Big Bud - Krzak "Kulturysta na sterydach"

Czasami, niezwykle rzadko zdarza się tak, że dana odmiana Cannabis, jest bardzo znana wśród hodowców a w kontraście do tego jest bardzo słabo rozpoznawana wśród palaczy. Big Bud, gatunek marihuany, który będzie głównym bohaterem tego artykułu, jest właśnie jednym przykładem, dlaczego tak się dzieje.  

big bud odmiana

To długa historia…

Niewiele osób zdaję sobie sprawę, z faktu, że Big Bud to odmiana wręcz historyczna. Powstała ona w Stanach Zjednoczonych we wczesnych latach 70’tych.  W tamtej dekadzie, ze względu na “rewolucję hipisowską” i towarzyszący jej ogromny wzrost popularności marihuany, rząd USA bardzo mocno zaostrzył przepisy prawne związane z nielegalnością konopi. Skutkiem takiego stany rzeczy, ludzie połączeni z kulturą cannabis zeszli głęboko do podziemia.  Tak naprawdę nie wiadomo, kto jest twórcą wspaniałej odmiany jaką jest Big Bud. Z genezą tej odmiany związane są dwie bardzo podobne historie. Jedna mówi, że powstała ona ze skrzyżowania kalifornijskiej wersji Skunk’a z klasyczną odmianą landrace z Afghanistanu. Druga, natomiast, mówi, że Big Bud powstał ze skrzyżowania Skunk’a pochodzącego z Florydy, z Northern Lights. Trzeba zaznaczyć, że odmiana czysto afgańska została użyta do stworzenia “Zorzy Polarnej”. Big Bud zdobył bardzo dużą popularność wśród hodowców w Stanach Zjednoczonych, bardzo szybko. Dlaczego i skąd nazwa Big Bud mówią same ze siebie. Nazwa bardzo prosta, ale nie ma chyba innej odmiany, której imię tak dokładnie opisuje jej wygląd. Kiedy pod koniec lat 70’tych, prezydent Richard Nixon ogłosił “wojnę przeciwko narkotykom” (ang. “War on Drugs”), również po raz kolejny zostały zaostrzone prawa Marihuanowe. W tym samym czasie w Niderlandach zalegalizowano konopie. Wiele ludzi związanych z kultywacją uciekło do Holandii, widząc tam możliwości rozwoju. Pośród wielu odmian, jakie ze sobą zabrali, był oczywiście Big Bud. W połowie lat 80’tych firma Sensi Seeds, wypuściła na rynek “swoją wersję” tego gatunku. Piszę swoją wersję, lecz tak naprawdę dystrybutor ten twierdzi, że jest to jak najbardziej oryginalna wersja rodem z USA. W innych seed bankach również znajdziecie różne wersję tej, bardzo produktywnej odmiany cannabis. 

marihuana big bud

Cechy Big Bud’a

Big Bud to niewątpliwie jedna z najłatwiejszych odmian w uprawie. Znana jest najbardziej, z produkcji bardzo napuchniętych, bardzo twardych, lśniących, jasnozielonych, bardzo, bardzo dużych kwiatów. To ostatnie jest oczywiste, w końcu nazwa mówi sama za siebie, jednak znana jest też, z innych powodów. Pomimo, że najbardziej lubi ona ciepłe i regularne warunki, to radzi sobie świetnie w innych. Jest bardzo odporna na zarazy i nadmierną wilgoć. Jest bardzo pobłażliwa na błędy hodowców dopiero nabierających swoje pierwsze doświadczenia.  Kiedy palone, kwiaty tej odmiany mają bardzo klasyczny smak, dobrego ostrego zielska. Stara szkoła, nic dodać, nic ująć. Rośliny są naprawdę przepiękne. Są średniej wielkości. Liście są bardzo szerokie i ciemno zielone, ze względu na dominację genów Indica. Tworzy to niesamowicie ujmujący kontrast między nimi a kwiatami. Poziomy THC wąchają się między 15% a 20%. 

sensi seeds big bud

Pod Przykrywką…

Na początku artykułu napisałem, że Big Bud nie jest odmianą popularną wśród palaczy. Nie jest to do końca prawda. Po prostu, nie jest ona najpopularniejsza wśród sprzedających. Jak się okazało już we wczesnych latach legalizacji w Holandii, odmiana Big Bud nie sprzedawał się najlepiej pod swoją oryginalną nazwą. Innym powodem było to, że wraz z legalizacją nastąpiła komercjalizacja rynku. Odmiany takie jak Big Bud, Acapulco Gold, Panama Red i wiele innych ustępowało miejsca na rynku nowopowstającym odmianą. Trend ten trwa, aż po dzień dzisiejszy. Z tych powodów, właściciele coffeshop’ów zaczęli sprzedawać Big Bud albo jako Northern Lights albo jako Skunk, jako że marihuana z taką nazwą, sprzedawała się dużo lepiej. Jeżeli byłeś w Holandii albo w Kopenhadze, w Danii i kupiłeś, Northern Light’a albo Skunk’a, wysoce prawdopodobne było, że delektowałeś się wspaniałym, klasycznym Big Bud’em.   

zenon zielarz
2021-04-10 23:18:15

Dodaj komentarz