Ujarane Babcie: Dlaczego seniorzy konsumują konopie indyjskie

Ujarane Babcie: Dlaczego seniorzy konsumują konopie indyjskie

Źródło Zdjęcia: thedailybeast.com

Jeśli jesteś przyzwyczajony do znajdowania domowych ciasteczek w babcinej spiżarni, nie zdziw się, jeśli w dzisiejszych czasach znajdziesz też inne smakołyki. Seniorów uznaje się za jednych z najbardziej entuzjastycznych konsumentów marihuany w USA, choć ich obecność w świecie zioła czasami przemyka pod radarem.

Dlaczego marihuana zyskała tak silną pozycję wśród osób starszych? Co starsi wielbiciele marihuany mają nadzieję zyskać na ziołach i jak wpisują się we współczesną kulturę marihuany?

Podczas gdy podobieństwa wciąż łączą konsumentów marihuany niezależnie od wieku, pojawiające się badania dostarczają świeżego spojrzenia na używanie marihuany wśród osób w wieku 60, 70 i starszych.

Dlaczego zioło, dlaczego teraz?

Dla wielu starszych konsumentów, motywacja do spróbowania marihuany jest mniejszym stopniu o chichotanie, a bardziej o medycynę. Ostatnie badania opublikowane w kwietniowym numerze „The American Journal of Geriatric Psychiatry” z 2020 roku badają przyczyny, dla których osoby starsze zwracają się w stronę zioła. Badanie, oparte na wynikach ankiety przeprowadzonej wśród 568 pacjentów w klinice geriatrycznej w La Jolla w Kalifornii, miało na celu poznanie nawyków seniorów dotyczących konopi indyjskich, ukierunkowanych objawów i postrzeganej pomocności rośliny.

Według Kevina Yanga, pierwszego autora badania i studenta medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, badanie ujawniło zarówno przewidywalne, jak i nowe spostrzeżenia. „Stwierdziliśmy, że 10% starszych osób dorosłych zgłosiło używanie konopi indyjskich w ciągu ostatnich sześciu miesięcy” – powiedział Yang w jednym z wywiadów, a zdecydowana większość zwróciła się do niego w celach medycznych.

Najczęstszymi powodami używania konopi indyjskich były ból, problemy ze spaniem i lęk, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że są to bardzo częste objawy, których doświadczają osoby starsze. Stwierdziliśmy również, że 43% zgłosiło używanie konopi indyjskich w odniesieniu do więcej niż jednego schorzenia” – powiedziała Yang. Wśród tych, którzy używali konopi indyjskich, aby złagodzić lęk, 70% stwierdziło, że były one niezwykle lub nieco pomocne w łagodzeniu ich zmartwień.

Victor Guadagnino, założyciel poradni Keystone Canna Remedies w Pensylwanii, zauważa, że wiele starszych osób dorosłych, które przechodzą przez jego drzwi poradni, szuka czegoś nowego i przyjemnego do dodania do swojego systemu zdrowotnego.

Starsi pacjenci odwiedzają poradnię z nadzieją, że konopie indyjskie mogą załagodzić trwający problem, że zwykłe środki farmaceutyczne mają niewielką skuteczność w leczeniu. „Zapalenie stawów, neuropatia, sen, i zaskakująco, drażliwość, są jednymi z najbardziej popularnych warunków, które napotykamy„, powiedział Guadagnino. „Wielu z nich chce doświadczyć efektów podnoszących nastrój lub poprawiających samopoczucie, wraz z łagodzeniem objawów medycznych. Często słyszymy prośbę, że chcieliby być szczęśliwi„.

Dodatkowo, rośnie świadomość, że chwast może być pomocny. Konopie indyjskie mogą być użytecznym składnikiem w promowaniu zmysłowości u osób starszych, pomagając w łagodzeniu bólu i zwiększaniu relaksu i wrażeń. Marki takie jak Foria Wellness przemawiają bezpośrednio do starszych konsumentów, zachęcając ich do odzyskiwania i celebrowania seksualności za pomocą smarów i olejów zawierających CBD.

Pierwszy raz na rodeo, czy sezonowy palacze?

Yang i jego współpracownicy odkryli, że prawie trzy piąte ankietowanych konsumentów konopi indyjskich zgłosiło, że po raz pierwszy użyło konopi indyjskich jako osoby starsze. „Te osoby były unikalną grupą„, wytłumaczył Yang. „Nowi użytkownicy częściej używali konopi indyjskich do celów leczniczych, używali ich raczej miejscowo jako balsamu, niż palili lub spożywali go w formie jadalnej, a także informowali swoich lekarzy o swoim używaniu konopi indyjskich„.

Podczas gdy wielu pacjentów z poradni to nowicjusze, Guadagnino podkreślał, że niektórzy z nich ponownie zaznajamiają się z rośliną: „Większość naszych starszych pacjentów wydaje się być całkiem nowa w kontakcie z marihuaną„. Jednakże, jest wiele osób, które używały jej w latach 60-tych i 70-tych, czyli „za moich czasów”, jak by to określili.

Według Guadagnino, seniorzy, którzy przychodzą do jego dyspenasatoriów, faworyzują miejscowe i nalewki. Ich łatwość dozowania i ograniczona psychoaktywność sprawiają, że łatwiej znaleźć „idealny punkt”.

Ta gotowość do eksperymentowania z chwastami wyrzuca przez okno stereotypy nadąsanych seniorów. Warto przyznać, że wielu dzisiejszych seniorów osiągnęło pełnoletniość w czasie wojennych protestów w Wietnamie, rewolucji seksualnej i ruchu na rzecz praw obywatelskich.

Jak zauważył jeden z badaczy, nieco tolerancyjny stosunek do używania marihuany i wyższe niż w poprzednich pokoleniach wskaźniki dożywotniego zażywania narkotyków towarzyszyły pokoleniu Baby Boomer w starszym wieku. Rezultatem może być otwartość umysłu na eksperymentowanie z ziołem w późniejszym okresie życia.

Kultura konopi indyjskich wśród seniorów

Wiele dyspenasatoriów dąży do tego, aby były to miejsca inkluzywne dla konopio-ciekawskich, niezależnie od wieku. „Większość seniorów jest zaskoczona, gdy po raz pierwszy odwiedza dyspozytornię, ponieważ często nie jest ona wcale taka, jak się spodziewali” – zauważył Guadagnino. „Często zdarza się, że starszy pacjent omawia konkretny produkt z 20-letnim entuzjastą konopi. Nie widzisz tej mieszanki ludzi z żadnej innej branży, a piękno marihuany polega na tym, że łączy wszystkich razem„.

Dla przewodnika turystycznego Iana Martina Ropke, agenta podróży, chęć eksperymentowania z marihuaną rozpaliła ciekawość. „Zacząłem myśleć o marihuanie i używać jej po przeczytaniu o medycznej marihuanie w ciągu ostatnich pięciu lat„, powiedział Ropke. „Czułem, że jest to bezpieczne i całkowicie akceptowalne w oczach całych narodów i państw. Więc tak, byłem ciekaw, jakie pozytywne wibracje może stworzyć marihuana„.

Jako wyleczony alkoholik, Ropke był zainteresowany uprawianiem innego rodzaju haju, aby pomóc mu pogłębić swoje duchowe i twórcze praktyki, ale odkrył, że marihuana oferuje również inne korzyści. „Dobra marihuana może zapewnić ludziom specjalny sposób na relaks, chichotanie i nowe rozmowy, gdy dzieli się nimi z bliskimi przyjaciółmi i krewnymi„, zastanawiał się Ropke.

Kultura marihuany jest czasami postrzegana jako synonim młodzieży. Dla Ropke’a scena ta jest przyjazna dla seniorów, choć zdaje sobie sprawę, że w spożywaniu marihuany uczestniczą oni w inny sposób. „Seniorzy na ogół nie spędzają czasu w parku lub w centrum miasta, paląc marihuanę na zewnątrz. Kiedy używają marihuany jako lekarstwa, dla relaksu i złagodzenia bólu, wtedy konsumpcja jest prawie całkowicie prywatna i odbywa się w domu„, powiedział.

Jednak Ropke osobiście lubi marihuanę także w środowiskach społecznych. „Lubię palić marihuanę razem z moim organicznym tytoniem do skręcania i odkryłem, że proste fajki wodne są świetne na spotkania towarzyskie„, mówi.

Jaka jest przyszłość dla seniorów i marihuany?

Używanie marihuany wśród seniorów wydaje się nadal rosnąć. „Przy większej liczbie stanów legalizujących używanie konopi indyjskich zarówno w celach medycznych, jak i rekreacyjnych, prawdopodobnie będziemy świadkami wzrostu używania konopi indyjskich przez osoby starsze” – mówi Yang. Uważa on, że konopie indyjskie mogą stać się substytutem obecnie przepisywanych leków, a nawet mogą stanowić bezpieczniejszą alternatywę dla takich terapii, jak opioidy i benzodiazepiny.

Jest możliwe, że marihuana, gdy jest używana medycznie, może pomóc w zmniejszeniu polifarmacji u osób starszych„, powiedział. W świetle wyników sondażu, które wskazują, że seniorzy zwracają się do konopi z powodu bólu, bezsenności i niepokoju, Yang oczekuje, że wielu konsumentów stwierdzi, że przyczynia się to do wyższej jakości życia.

Potrzebne są jednak dalsze badania, aby rozwinąć bardziej zniuansowane rozumienie tej demografii i jej unikalnych potrzeb. „Tylko wtedy będziemy w stanie lepiej zrozumieć potencjalne korzyści i zagrożenia związane z konopiami indyjskimi, a tym samym będziemy w stanie pewnie doradzać starszym osobom w zakresie używania konopi indyjskich” – powiedział Yang.

2020-08-25 16:20:25

Dodaj komentarz