amnesia haze

Amnesia Haze - Holenderska królowa odmian Sativa

Tę odmianę konopi Holendrzy kiedyś określali jako królową Sativ. Była ona tam dosłownie wszędzie, gdzie można było kupić marihuanę. We wszystkich Coffeshop’ach oraz u lokalnych dealerów. W momencie, w którym została ona wypuszczona, zdominowała ona holenderski rynek konopny. Podobnie było w wypadku Cannabis Cup i tego typu wydarzeniach. Jeżeli nie zajmowała pierwszego miejsca, to znajdywała się na podium. Jej bardzo oryginalny jak na tamte czasy smak, powodował zachwyt wśród hodowców i palaczy.  Amnesia Haze stała się marką samą w sobie. Tak samo rozpoznawalna dla użytkowników konopi jak buty Jordan dla fanów koszykówki, czy Marlboro dla konsumentów tytoniu.  

amnesia haze

Historia Amnesii

Podobnie jak w wypadku innych odmian, które zdobyły taką sławę, powstało wiele wersji Amnesii Haze.  W zależności od firmy nasion nazwę piszę się prze “s” bądź przez “z”, dodaje się różne słowa przed jaki i po np. “Original Amnesia”. Wywołuje to wiele zmieszania i niejasności otaczające tą odmianę. Trzeba zaznaczyć, że pierwsza na rynku pojawiła się odmiana o nazwie “Amnesia” i została ona wypuszczona przez nie istniejącą już firmę nasion Hy-Pro Seeds. Zanim wydali ją w postaci nasion, była dostępna jedynie w formie klonów na terenie Holandii, od połowy lat 90’tych.

Firma Hy-Pro w swoich początkach nie miała nic wspólnego z nasionami. Byli producentami odżywek i suplementów chemicznych, specjalnie stworzonych do uprawy konopi. Aby stworzyć pierwszą wersje „Amnesii” nawiązali współpracę z breederami mieszkającymi w Amsterdamie Somą z Soma Seeds, Nevil’em z Mr.Nice oraz Simonem z Serious Seeds między innymi. Po wielu latach firma Hy-Pro (ze względu na ludzi pracującymi dla nich) przeistoczyła się, poniekąd, w firmę Super Strains. Firma ta twierdzi, że dalej posiada ona oryginalne geny tej odmiany.  Pod koniec lat 90’tych Soma podjął decyzje o “odtworzeniu” tej odmiany i dodanie jej więcej cech odmian Haze. Dlatego też dodał ten człon do właściwej nazwy.

  

odmiana konopi amnesia haze

Jak działa Amnesia Haze

Amnesia Haze to jedna z najbardziej adekwatnie nazwanych odmian w świecie kultury Cannabis. Została tak nazwana, bo powoduje chwilową “amnezje”. Uderza tak mocno w głowę, że często zapominamy co mieliśmy zrobić. Powód, dla którego gdzieś weszliśmy albo dlaczego schowaliśmy czapkę do lodówki a na wieszaku wisi torba z zakupami spożywczymi. Jak nietrudno się domyślić po tym opisie, Amnesia Haze to odmiana hybrydowa o dużej dominacji genów Sativa (75 do 80%).

Amnesia Haze jest jedną z najbardziej skomplikowanych skrzyżowań genetycznych odmian typu landrace jakiej dokonano. Istnieją podobne krzyżówki, ale żadna składająca się tylko z odmian geograficznych. Do jej stworzenia użyto wyselekcjonowane fenotypy Tajskiej sativy, Kambodżańskiej sativy, Laotańskiej Sativy, klasycznej Afgańskiej Indici i Hawajskiej Indici. Na sam koniec dodano Jamajską Sative o fenotypie Haze.

Warunki uprawy

Nie sposób opisać w krótkim artykule cały proces jaki stoi za wytworzeniem tego unikalnego gatunku. Ubocznym skutkiem tak skomplikowanej genetyki, jest trudność w uprawie tej odmiany. Żeby osiągnąć pełnie smaku, trzeba być naprawdę doświadczonym hodowcą. Należy umieć odczytywać znaki jakie daje roślina, ponieważ jest ona dość wrażliwa na odżywianie i zmiany warunków. Również poleca się ścisłe kontrolowanie współczynnika Ph według zaleceń dla odmiany. Posiada ona cechy bardzo charakterystyczne dla odmian Sativa. Jest ona wysoka i wydłużona. Wizualnie nie produkuje wielkich topów, ale są one niesamowicie twarde i zbite co przekłada się na wagę suszu. Amnesia haze posiada bardzo długi czas kwitnienia 12 do 14 tygodni. Była ona stworzona by posiadać jak najwyższe poziomy THC, które notuje się między 22 a 24%. CBD również jest dość wysokie około 1%. Inne kannabinoidy są na niższych poziomach.

marihuana amnesia haze

Od kiedy Amnesia Haze pojawiła się na rynku w 2000 roku, aż po dzień dzisiejszy, jest widoczna na menu większości coffeshop’ów oraz stoisk na Christianie. Kiedyś była najdroższą odmianą. Obecnie jest jedną z najtańszych i nie ma to nic wspólnego z samą Amnesią a jedynie z rozwojem rynku cannabis. Jej smak i działanie nie są porównywalne z żadną innym typem konopi. Każdy kto odwiedza Holandię musi jej spróbować. Nie bez powodu każda firma nasion robi co może, żeby ich wersja Amnesii była jak najbliżej oryginalnej. Słowo klasyk czy legenda nie oddają sprawiedliwości temu arcydziełu genetyki konopnej.  

konopie amnesia haze
2021-01-26 01:25:37

Ten post ma jeden komentarz

  1. Król Jacuś

    Super artykul czekam na więcej Ciekawa historia pozdrawiam

Dodaj komentarz