AK-47 – „Wystarczy jeden strzał”

AK-47 - "Wystarczy jeden strzał"

AK47. Te dwie litery i dwie cyfry na ogół kojarzą się za sławnym na cały świat karabinem maszynowym zaprojektowanym przez Mikhaila Kalashnikova. Nazwa ta oznacza Automat Kalashnikova a liczba 47 odwołuje się do roku, w którym zakończył on projektowanie tej niezawodnej broni. W świecie kultury cannabis, jednak wywołuje on zupełnie inne skojarzenie. Wszyscy palacze i hodowcy bardzo dobrze znają odmianę konopi o nazwie AK-47. 

odmiana marihuany AK-47

Historia sławnej odmiany AK-47

Gatunek ten został stworzony przez Simon’a, bardzo znanego holenderskiego breeder’a. Był on niepalącym studentem botaniki na uniwersytecie w Amsterdamie w latach 70’tych. Po zdobyciu dyplomu był nauczycielem biologii w jednym z lokalnych liceów. Podczas swojej osobistej podróży do południowej Afryki w 1986 roku, zetknął się on z lokalnymi “zioło terapeutami”, który m.in. pokazali mu medyczne właściwości marihuany. Po powrocie zaczął on rozwijać swoją wiedzę w zakresie konopi. Bardzo szybko poznał jednego z największych producentów nasion w owym czasie Alana Donkersa z, Sensi Seeds. Alan widząc profesjonalizm i pasję Simona zaproponował mu pracę, rozwijając nowe gatunki w swojej firmie. Po paro letniej współpracy Simon zdecydował się odejść i założyć własną firmę nasion wraz z kolegami z USA, SERIOUS SEEDS. Jego głównym założeniem było tworzyć nowe, smaczne, mocne odmiany, które przede wszystkim będą upojne i stabilne genetycznie (stąd nazwa “serious” eng. Poważne).  

Simon
Simon

W 1994 roku nowopowstała firma wydała swoje pierwsze dwie odmiany. Były nimi AK-47 i The Chronic. Jednak ta pierwsza została w Europie szeroko uznana i otrzymała wiele prestiżowych odznak. Przez cały czas swojego istnienia zdobyła około 30 nagród w konkursach cannabis, globalnie m.in. 1 miejsce w Cannabis Cup Amsterdam w 1999 roku. W tym roku firma Serious Seeds przeprowadziła proces “oczyszczenia” tego gatunku w celu jeszcze lepszej stabilizacji nasion.  

odmiana marihuany ak-47

Charakterystyka zabójcy

Nazwę tą nadał Simon. Jak on sam twierdzi “wystarczy jeden strzał by cię rozłożyło”. AK-47 (jak zdecydowana większość odmian w dzisiejszych czasach) to gatunek hybrydowy o lekkiej dominacji cech cannabis Sativa (około 65%) w procesie uprawy, jednak o dominacji charakterystyk Indica, kiedy palona. Ma ona efekt typowo “kanapowy” czyli “wbija w fotel” (cechy Indica) ale daje jednocześnie potężne uczucie euforii (efekt Sativa). Odmiana ta powstała ze skrzyżowania old-schoolowych odmian geograficznych Kolumbijskich i Tajskich odmian Sativa oraz Afgańskiej klasycznej Indici. 

Największy procent THC jaki odnotowano w tej odmianie to trochę ponad 20%, niemniej jednak 17% uznane jest za średnią statystyczną dla tego gatunku. Charakterystyczny jest również dość wysoki poziom CBD, który notuje się średnio na 1,7%. Inne kannabinoidy również mają dość wysokie stężenie. To właśnie ich kombinacja daje tej odmianie wiele właściwości medycznych. Znaną charakterystyka tej odmiany jest klasyczny ziołowy smak z nutami pieprzu i sosny (w zależności od fenotypu). Wbrew pozorom nie jest to roślina super łatwa w uprawie. Nie jest ona jednak bardzo wymagająca, ktoś kto posiada podstawowe doświadczenie jest już w stanie odnieść bardzo duże sukcesy. Rośliny są średniej wielkości, ale bardzo produktywne (350-500gr/m2). Przewidywany czas kwitnienia to 8 do 9 tygodni.  

ak 47

Ponadczasowy Status

Ze względu na to, że jest to, można powiedzieć, odmiana Kultowa i niesamowicie stabilna bardzo wielu breederów i producentów nasion sięgnęło po te klasyczne geny by stworzyć własne wersje tego gatunku, bądź do stworzenia całkiem nowych. AK-47 była jedną z pierwszych odmian, którą udało się skrzyżować z genami Cannabis Ruderalis (tzw. Odmiany auto kwitnące). Jest to trochę ironicznie biorąc pod uwagę ze skrót AK oznacza Automat Kalashnikova.

Po dzień dzisiejszy odmiana ta zdobywa nagrody na różnego rodzaju “Cup’ach” i konkursach (ostatnio w 2018 w Ameryce Południowej). Kiedyś była dostępna w dosłownie wszystkich Coffeshopach w Amsterdamie, dzisiaj jednak należy do rzadziej spotykanych gatunków w ich menu. Jest jednak wciąż stemplem na menu Coffeshopu “Rusland” w centrum Amsterdamu (“Rusland” to po holendersku Rosja) i w nim posiadają czystą postać tej odmiany. Pomimo że istnieje ona na rynku już 26 lat i nie należy do odmian komercyjnych, to jej popularność wśród palaczy i hodowców jest niezmienna.  

Zwnon Zielarz
2021-04-20 01:34:07

Dodaj komentarz