Czy konopie mogą pomóc na nieswoiste zapalenia jelit?

Czy konopie mogą pomóc na nieswoiste zapalenia jelit?

Dla osób cierpiących na nieswoiste zapalenie jelit (NZJ), trawienie może być polem minowym. Nieumyślne podjadanie drażniących pokarmów może wywołać przeszywający ból, a nawet drętwienie. Stresujący dzień w pracy może doprowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego i hospitalizacji.

Osoby żyjące z NZJ często powtarzają, w jaki sposób choroba może negatywnie wpłynąć na jakość życia. Na zdolność do jedzenia, spania, pracy, ćwiczeń, kontaktów towarzyskich, a nawet podróżowania. Konopie przyciągnęły znaczną uwagę jako alternatywna metoda leczenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Czy może ona przynieść korzyści terapeutyczne osobom cierpiącym na NZJ?

Czym jest NZJ

Źródło Zdjęcia: poradnikzdrowie

NZJ jest terminem zbiorczym, który obejmuje zaburzenia charakteryzujące się przewlekłym stanem zapalnym przewodu pokarmowego, prowadzącym do objawów takich jak skurcze brzucha, biegunka, zmęczenie i utrata wagi. Dwie najczęstsze postacie NZJ to choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Osoby żyjące z NZJ są bardziej narażone na rozwój chorób autoimmunologicznych. Zwłaszcza reumatoidalnych, tkanki łącznej i dermatologicznych, niż osoby, które nie żyją z tą chorobą.

W skali globalnej NZJ staje się coraz bardziej powszechne na Zachodzie, a także wzrasta w krajach rozwijających się. Według eksperta dr Gilaad Kaplan, NZJ wydaje się być współczesną chorobą, która towarzyszy industrializacji. Jest skorelowana z takimi czynnikami jak dodatki do żywności i palenie tytoniu. Leczenie NZJ różni się w zależności od ciężkości i zakresu choroby. Może obejmować określone leki lub operację w ciężkich przypadkach.

Co konopie mogą, a czego nie mogą zrobić w przypadku NZJ

Badania dotyczące kombinacji CBD:THC wykazały największą korzyść

Eksperymentowanie z alternatywnymi metodami leczenia jest powszechne wśród pacjentów z NZJ. Konwencjonalnym terapiom NZJ mogą towarzyszyć poważne skutki uboczne, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu. Na przykład, stosowanie kortykosteroidów wiąże się z częstszym występowaniem chorób autoimmunologicznych i większą podatnością na infekcje.

Od 15-40% dorosłych pacjentów z NZJ sięga po konopie, twierdząc, że łagodzą one ból i nudności. Pobudzają apetyt, ułatwiają zasypianie i zmniejszają zapotrzebowanie na inne leki. Stosowanie konopi indyjskich jest niezwykle powszechne wśród młodych pacjentów z NZJ. W jednym z badań z 2017 r. stwierdzono, że 30-40% młodych osób z NZJ próbowało ich i doświadczyło pewnych korzyści.

Używanie konopi zostało dodatkowo powiązane ze zmniejszeniem powikłań wśród pacjentów z NZJ. W badaniu z 2019 r. porównano częstość występowania powikłań choroby Leśniowskiego-Crohna wśród pacjentów, którzy używali konopi i tych, którzy ich nie używali. Autorzy stwierdzili, że użytkownicy konopi byli znacznie mniej narażeni na rozwój przetok, ropni brzusznych, wymagali transfuzji krwi lub kolektomii, lub potrzebowali żywienia pozajelitowego.

Dla dr Jamiego Kinnucana, gastroenterologa z doświadczeniem klinicznym w NZJ, konopie indyjskie stanowią obietnicę obok istotnych ograniczeń. Kinnucan przyznaje, że obecnie konwencjonalna terapia medyczna nie spełnia wszystkich potrzeb pacjentów z NZJ. Wiele osób doświadcza uporczywych objawów, które mogą znacznie wpłynąć na jakość ich życia.

Jednym z ograniczeń marihuany jest brak solidnych badań, na podstawie których można wyciągnąć mocne wnioski. „Przeprowadzono tylko kilka randomizowanych, kontrolowanych badań nad konopiami w przypadku NZJ” – powiedziała Kinnucan. „W badaniach tych stosowano różne preparaty konopi, w tym tylko THC, THC i CBD oraz tylko CBD. Badania dotyczące kombinacji CBD:THC wykazały największą korzyść w porównaniu z placebo w zmniejszeniu objawów, które są związane z IBD, w tym bólu brzucha, biegunki, nudności i jakości życia.”

Czy konopie maskują objawy czy leczą chorobę?

Wśród badań nad NZJ, w których wykazano, że konopie łagodzą objawy, efekt wydaje się być bardziej wyraźny u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna niż wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. „Prawdopodobnym powodem tego jest poprawa bólu brzucha, który jest bardziej powszechny u pacjentów z chorobą Crohna” – powiedziała Kinnucan. „Redukcja bólu jest najczęściej wymienianą korzyścią wśród pacjentów z NZJ, którzy używają konopi.

Podczas gdy objawy związane z NZJ mogą poprawić się pod wpływem konopi, wydaje się, że nie ma większego wpływu na źródło choroby – stan zapalny. „Badania nie wykazały, że konopie, w jakiejkolwiek formie, zmniejszają stan zapalny związany z NZJ. Podczas gdy pacjenci czują się lepiej, ich choroba nie wydaje się poprawiać” – powiedziała Kinnucan.

Pozostaje pytanie, czy korzystne efekty występują, ponieważ niektóre objawy są maskowane, czy też ma miejsce prawdziwy efekt przeciwzapalny.

Włączenie marihuany do leczenia NZJ: Ryzyko i zalecenia

Według Kinnucana, obecnie nie ma wystarczających danych, aby poprzeć stosowanie konopi jako głównego sposobu leczenia NZJ. „Nie zalecałabym pacjentom, u których trwa stan zapalny, stosowania konopi jako głównego mechanizmu kontroli choroby” – powiedziała Kinnucan. „Głównym ryzykiem, które zostało powiązane z konopiami w NZJ jest to, że pacjenci, którzy używają marihuany, są bardziej skłonni do przerwania swojej skutecznej, podstawowej terapii medycznej„.

Kinnucan dodatkowo wskazuje, że podczas gdy krótkoterminowe ryzyko wydaje się minimalne, ryzyko związane z długoterminowym stosowaniem konopi u pacjentów z NZJ jest mniej zrozumiałe. Badanie z 2014 r. wykazało, że pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna, którzy używają marihuany przez sześć miesięcy lub dłużej, wykazywali gorsze rokowania dotyczące choroby, ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo konieczności przeprowadzenia operacji. Inne badania wykazały częstsze występowanie chorób psychicznych wśród pacjentów z NZJ, którzy używają konopi indyjskich.

Wyniki te służą podkreśleniu, że obecnie konopie najlepiej traktować jako metodę uzupełniającą leczenie. „Z mojego doświadczenia wynika, że pacjenci, którzy mają odpowiednią kontrolę stanu zapalnego – choroba jest w remisji – ale doświadczają ciągłych objawów, takich jak zmniejszony apetyt, ból brzucha, nudności lub zaburzenia snu, mogą skorzystać z wspomagającej terapii konopiami w celu poprawy tych objawów” – powiedziała Kinnucan.

Pacjentom, którzy chcą stosować konopie jako uzupełnienie terapii medycznej, Kinnucan zaleca stosowanie preparatów doustnych, aby zminimalizować ryzyko związane z wdychaniem. Radzi także, aby pacjenci omówili stosowanie konopi ze swoim lekarzem.

Kierunki na przyszłość

Ogólnie rzecz biorąc, potrzebujemy większych randomizowanych badań kontrolnych oceniających konopie indyjskie w NZJ, z uwzględnieniem różnych form i dawek, aby zrozumieć prawdziwą korzyść i prawdziwe ryzyko stosowania konopi u pacjentów z NZJ” – podkreśla Kinnucan.

Obecnie prowadzone są trzy badania kliniczne, w których konopie badane są pod kątem leczenia IBD. Inni badacze w tej dziedzinie zaczynają wykraczać poza dobrze znane terytorium THC i CBD, zwracając uwagę na mniej znane kannabinoidy. Takie jak CBC (kannabichromen) i CBG (kannabigerol), które również mogą mieć do zaoferowania konkretne korzyści.

W miarę jak nowe odkrycia będą wychodzić na światło dzienne, prawdopodobnie zyskamy bardziej szczegółowe i wnikliwe zrozumienie, jak wykorzystać potencjał terapeutyczny konopi w NZJ.

___
Nasiona konopi kupisz na panpestka.pl
2021-02-18 16:20:00

Dodaj komentarz