Grand Daddy Purple – Dziadek wśród fioletów

Grand Daddy Purple - Dziadek wśród fioletów

W ostatnim czasie dużo ludzi zadaje mi różne pytania na temat odmian typu “Purple”. Chodzi oczywiście o gatunki marihuany, których kwiaty posiadają ciemno-fioletowe zabarwienie. Większość ludzi, kiedy mówi o tym temacie, ma na myśli bardzo ciemne, prawie czarne i lśniące kwiaty. Kiedy widzimy taki susz, zawsze nas to ciekawi, ponieważ jest to wizualnie zupełnie inne, niż większość dostępnych odmian. Obecnie na rynku nasion nie ma problemu z kupieniem odmian, które produkują takie kwiaty. Również w wielu Coffeshop’ach oraz klubach konopnych można je spotkać i nabyć. Chciałbym poświecić ten artykuł odmianie, która wśród odmian “Purple” ma status wręcz kultowy. Grand Daddy Purple. Odmiana jest nazwana właściwie, ponieważ po wielu latach, w których wiele firm używało jej do breedowania stała się ona nie tylko dziadkiem, ale i pra dziadkiem dla wielu odmian. Jednak wiele palaczy uważa, że oryginał jest niezastąpiony.  

Skąd pochodzi Grand Daddy Purple

Odmiana Grand Daddy Purple pojawiła się na rynku na początku obecnego wieku. Jej twórcą był legendarny grower i breeder Ken Estes. Pochodzi on z okolic San Francisco w Kalifornii. Jest on mocno związany z medyczną marihuaną oraz jej legalizacją. Ken stał się mocnym aktywistą po tym jak wypadek motocyklowy odebrał mu władzę w nogach i najlepszym lekiem przeciwbólowym okazała się Marihuana. W czasach, kiedy marihuana była kompletnie nielegalna w USA, Ken współpracował z Breederami z Emerald Triangle (część regionu Humboldt). Na przełomie wieku wypuścił on na rynek odmianę Gran Daddy Purple. Odniosła ona, praktycznie natychmiastowy sukces komercyjny. Odmiana szybko stała się znana w całych Stanach Zjednoczonych. Skłoniło to Ken’a do otwarcia w 2002 roku firmy Grand Daddy Purple Collective. Częścią lub oddziałem tej firmy jest Grand Daddy Purple Genetics, która zajmuje się produkcją nowych odmian i nasion konopi. Obecnie główną siedzibą firmy jest Richmond. Posiadają oni liczne punkty dystrybucji marihuany oraz znani są z faktu, że dostarczają swoje produkty do innych dyspozytorni. Ken jest znany ze współpracy z takimi sławami jak Ed Rosenthal, Dr. Grinspoon, Urban Remo czy Kyle Kushman. Pomimo wyprodukowania wielu dobrych odmian, żadna nie przyniosła mu takiego rozgłosu jak oryginalny Grand Daddy Purple.  

Ken Estes

Charakterystyki Fioletowego Dziadka

Grand Daddy Purple powstał, ze skrzyżowania dwóch odmian. Purple Urkle oraz Big Bud. Pochodzenie tej pierwszej odmiany owiany jest tajemnicą. Jednak wiadomo, że pochodzi ona z regionu Humbolt, najprawdopodobniej od odmiany Mendo Purple i jest piękną, mocno fioletową, bardzo mocną Indicą. Grand Daddy purple opisuje się jako odmianę o dominacji genów Indica około 80%. Rośliny są relatywnie niskie, ale bardzo krzaczaste. Nie są to rośliny bardzo produktywne, jednak można liczyć na solidny plon. Powiedzieć, że kwiaty odmiany Grand Daddy Purple są piękne to eufemizm. Nie bez powodu stała się ona najpopularniejszą fioletową odmianą w USA. Topy potrafią być mocno ciemne, prawie czarne z fioletowymi przebłyskami. Co jest niesamowite to to, że ilość trychomów jest tak duża, że aż lśnią. Momentami trychomy również nabierają fioletowego zabarwienia od flawonoidów. Odmiana ta posiada bardzo jasne pomarańczowe “włoski”, które cudownie kontrastują na tle ciemnych kwiatów. Trzeba tu zaznaczyć, że jest to odmiana trudna w uprawie. Z jednej strony jest ona bardzo odporna na pleśń, zarazy i robaki, posiada ona mocne geny i przeważnie zdrowa doczeka do końca kwitnienia, to z drugiej strony, jeżeli chce się z niej mieć gruby plon oraz piękny ciemny kolor to już wymaga sporej wiedzy. Trzeba pamiętać o Idealnych poziomach Ph, wilgotność powietrza nie może przekraczać 50% oraz odpowiednie karmienie, wentylacja oraz temperatura mają również spore znaczenie dla tej odmiany. Poziomy THC dla tej odmiany podaje się w okolicach 20%. Smak jest bardzo charakterystyczny. Przypomina jagody i winogrona z nutami ziemistości. Efekt jest niesamowity. Od razu uderza w ciało. Kiedy już zrelaksuje twoje mięśnie i rozłoży na kanapie, wtedy uderzy w twój umysł i wprowadzi w błogość i chill. Naprawdę robi niezapomniane wrażenie. 

Ogólnodostępna odmiana

Grand Daddy Purple jest wciąż dostępne w Amsterdamie. Nie zawsze jest sprzedawany pod swoją nazwą. Dla przykładu w kofiku Amnesia sprzedają go pod nazwa “Ayahuasca Purple”. Można go kupić w “Sativa Coffeshop” bez większych problemów. W zależności od tego jak została uprawiana albo ma super-ciemne zabarwienie albo bardziej “czerwonawe”. Jest ona często dostępna na Christianii, czy w hiszpańskich Klubach konopnych. Firma Grand Daddy Purple Genetics wciąż sprzedaje feminizowane i regularne nasiona oryginalnej wersji tej odmiany, lecz nie należą one do tanich. Została ona użyta to stworzenia wielu odmian. Purple Punch, Chocolate Mint OG, Purple Kush to jedne z wielu odmian, które powstały na bazie tej odmiany. W kategorii odmian typu “Purple” Grand Daddy jest najbardziej rozpoznawalna z wszystkich.        

2021-09-09 19:42:47

Dodaj komentarz