jack herer marihuana

Jack Herer - Cesarska odmiana

Czasami o komercyjnym sukcesie odmiany cannabis nie decyduje jej moc czy smak, czy też produktywność. W niektórych wypadkach jest to po prostu jej nazwa.  Właściwa, chwytliwa nazwa może wybić odmianę na szczyty list sprzedaży, zła nie odpowiednia może wysłać odmianę w otchłań zapomnienia. Jack Herer to odmiana, której imię przerosło sławą, osobę, na której cześć została nazwana.  

jack herer

Pamiętam jak, pewnego dnia byłem w coffeshop’ie Green House przy Waterlooplein w Amsterdamie. Siedziałem na dworze i paliłem joint’a, usłyszałem jak za mną pewien brytyjski turysta powiedział “Niezłym hodowcą musiał być ten Jack Herer, skoro udało mu się stworzyć taką odmianę”. Bardzo rozbawiło to mnie i mojego towarzysza, ale nie czuliśmy potrzeby uświadamiania tego Pana co do tego kim był Jack Herer. Tutaj jednak pozwolę sobie przytoczyć na jego temat kilka faktów.

Jack Herer pochodzi z Buffalo w stanie Nowy York. W 1973, otworzył swój pierwszy head-shop, w którym sprzedawał fajki i bonga. Stał się aktywistą i promotorem na rzecz legalizacji konopi. Po wielu latach badań, zbierania i analizowania faktów historycznych, w 1985 roku wydał on legendarną książkę “The Emperor wears no clothes”. Była ona w pełni poświęcona korzyściom jakie daje używanie konopi i o wielu jej zastosowaniach. O Jacku Hererze powstał dokument wykonany przez amerykańską telewizję publiczną pod nazwą “the Hemp Emperor”. Tytuł tego dokumentu, później stał się pseudonimem Samego Herera. Był on kandydatem na prezydenta Stanów zjednoczonych, niestety otrzymał on marginalną ilość głosów. Umarł on 15 kwietnia w 2010 roku na skutek powikłań związanych z zawałem, który miał we wrześniu poprzedniego roku. Jack Herer, był kochany i szanowany przez wszystkich związanych z kulturą cannabis.   

Cechy Odmiany Jack Herer

odmiana marihuany jack herer

W artykule tym nie chcemy się skupiać na człowieku, ale na odmianie, która została nazwana na jego cześć. Gatunek ten został stworzony oryginalnie przez firmę Sensi Seeds. Nie podaje się tutaj konkretnego breeder’a, ponieważ był to projekt, który trwał przez wiele lat i zaangażowanych było w niego duża liczba ludzi. Początki pracy notuje się na drugą połowę lat 80’tych a debiutowała na rynku w pierwszej połowie lat 90’tych.

Celem twórców tej odmiany, było uzyskanie odmiany hybrydowej, która w cechach genetycznych będzie jak najbardziej zbliżona do stosunku procentowym 50/50 Indica, Sativa. Było tak ponieważ w swoich założeniach chcieli uzyskać idealny balans. Taki który palaczowi dałby “kanapowy” bardziej cielesny efekt Indica a jednocześnie uderzał w głowę jak najsmaczniejszy Haze typu Sativa. Na tym jednak nie koniec. Jeszcze jednym ich celem było uzyskać produktywną roślinę, która nie będzie potrzebować zbyt długiego czasu kwitnienia. Niewątpliwie, na owe czasy, było to dość ciężkie przedsięwzięcie. Globalny sukces tej, już kultowej odmiany, mówi sam za siebie.  

marihuana jack herer

W zależności od źródła, stosunki procentowe cech Indica/Sativa, są naprawdę różnie podawane. Na Stronie Sensi Seeds znajdziecie informacje, że jest to hybryda 50% na 50%. Oni sami przy bezpośrednim zapytaniu, przyznają się, że jest to zależne od fenotypu, ponieważ niektóre rośliny są delikatnie bardziej Indica a inne bardziej Sativa. Innym powodem faktu, że te informacje różnią się na poszczególnych stronach jest to, że w dzisiejszych czasach zdecydowana większość seedbanków posiada “Swoją” wersję Jacka Herera.

Pochodzenie samej odmiany trzymane jest w tajemnicy. Jednak przyjmuje się, że powstała ona ze skrzyżowania Haze’a z Northern Lights#5 oraz Shiva Skunk’iem. Rośliny są zazwyczaj średniej wielkości, ale są za to bardzo produktywne. Smak i działanie są zależne od fenotypu, ale każde z nich jest bardzo ciekawe. Poziomy THC wąchają się między 15 a 25%, przy niskich poziomach CBD. Czas kwitnienia jest relatywnie krótki od 50 do 70 dni. W smaku, kiedy palone dominują posmaki cytrusowe oraz pieprzowe. 

Wciąż bardzo popularny

jack herer

Jack Herer to jedna z najpopularniejszych odmian we współczesnej historii konopi. Jest ona dostępna w bardzo wielu coffeshop’ach na terenie całej Holandii, ale również w Hiszpańskich clubach konopnych, w Kopenhadze. Odmiana również wciąż bardzo dostępna w USA.  W wielu firmach nasion, jest ona używana do tworzenia nowych odmian i wersji oryginału. Ale na tym nie koniec, nazwa tej odmiany pojawia się na koszulkach i innych formach promocji marihuany. Jeżeli będziesz, w miejscu, w którym możesz spróbować tej wspaniałej legendarnej odmiany w takiej czy innej postaci, to nie wahaj się. Na pewno cię nie zawiedzie.   

zenon zielarz
2021-04-14 00:07:22

Dodaj komentarz