marihuana w czechach

Marihuana w Czechach

Czy marihuana w Czechach jest legalna?

Odpowiedź na to pytanie niestety brzmi: nie. W Czechach marihuana jest jedynie zdekryminalizowana, a to nie to samo, co zalegalizowana. Różnice są znaczne, a to, że czeski policjant nie skuje Cię od razu w kajdanki, jak tylko poczuje od Ciebie woń zioła, nie znaczy, że w Czechach marihuana jest legalna i można ją palić na ulicach i kupować w coffee shopach, których z resztą nawet w Pradze, tak naprawdę nie ma. Ale spokojnie, Czesi to w końcu mądry i liberalny naród, więc jak to naprawdę jest z tą trawką w Czechach?

Co grozi za posiadanie marihuany w Czechach?

Dzięki dekryminalizacji marihuany, w Czechach posiadanie niewielkiej ilości marihuany (do 15 gramów suszu konopnego lub 5 gramów haszyszu) nietraktowane jest jako przestępstwo, ale jedynie jako wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości do 15 000 koron czeskich. Czechom wolno również hodować na własny użytek do pięciu krzewów konopi. Ale na tym liberalność prawa się kończy. Nie wolno już zrywać i suszyć konopi, bo to traktowane jest jako wytwarzanie narkotyku i karane pozbawieniem wolności. Również posiadanie większych ilości marihuany, przemyt lub handel nią jest w Czechach przestępstwem karanym więzieniem.

Czy w Czechach można palić marihuanę na ulicach?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Bo owszem, szczególnie w dużych miastach, jak Praga, czy Brno, często można poczuć charakterystyczną woń na ulicy i nawet idąc z grubym lolkiem w dłoni nie wywołujemy sensacji, to pamiętać trzeba, że jest to nadal niestety nielegalne. Oczywiście podejście Czechów do tego tematu jest bardzo liberalne. Ale palenie trawki w miejscach publicznych, szczególnie połączone z niewłaściwym i naprzykrzającym się innym zachowaniem, może skończyć się interwencją policji i mandatem.

Czy w Czechach można legalnie kupić trawkę?

To zależy co nazywasz trawką… Pomimo tego, że z witrynach niektórych czeskich sklepów można zobaczyć znajomy kształt liścia lub przeczytać napisy cannabis, indica, sativa, THC, trava, to produkty sprzedawane w tych sklepach mogą zawierać maksymalnie 1% THC. Czyli legalnie możesz kupić jedynie susz o średniej zawartości CBD, a prawdziwą marihuanę możesz zdobyć w Czechach jedynie nielegalnie. Tu trzeba jednak zaznaczyć, że może marihuana nie jest dostępna na każdym kroku, ale po wizycie w paru pubach lub festiwalu, nie będziesz miał problemu w Czechach z jej znalezieniem.

Marihuana medyczna w Czechach

Czechy udostępniły medyczną marihuanę dla swoich pacjentów od 2017 roku. Sprzedawana ona jest na receptę w ograniczonej ilości aptek. Na terapię medyczną marihuaną w Czechach mogą liczyć jedynie pacjenci przewlekle chorzy, a maksymalna ilość marihuany, która może zostać przepisana jednemu pacjentowi, to 180 gramów miesięcznie. Co ciekawe, marihuana medyczna jest w Czechach refundowana w kwocie 90% do 30 gramów miesięcznie, a cena jej w przeliczeniu na złotówki wynosi około 35 zł za gram, czyli jest prawie o połowę tańsza, niż w Polsce.

Czesi, tak jak Niemcy, chcą legalizacji marihuany

Rząd czeski obecnie przy współpracy z rządem niemieckim pracuje nad ustawą w pełni legalizującą marihuanę. Co za tym przemawia? Przede wszystkim legalizacja pozwoli na kontrolowaną przez rząd, a co za tym idzie opodatkowaną produkcję i sprzedaż marihuany tylko osobom pełnoletnim. Zapewni to nie tylko ogromny wielomiliardowy zastrzyk gotówki do budżetu państwa, ale pozwoli również na odpowiedzialną i racjonalną dystrybucję marihuany jako produktu leczniczego i rekreacyjnego dla osób pełnoletnich. Jak widać, legalizacja narkotyków i jej kontrolowana dystrybucja może wpłynąć na zmniejszenie problemu uzależnień.

2023-01-11 16:18:52

Dodaj komentarz