logo grapefruit

Grapefruit - Kwaśna Cytrusowa Sativa

W 2014 roku dostałem od kolegi, w Niderlandach nasiona, które jak mi powiedział są odmiany o nazwie Grapefruit. Zdarzało mi się mieć odmiany typu “Orange” albo “Lemon” więc od razu zakładałem, że będzie to podobna roślina. Posadziłem je dość późno na Outdoor, także nie były w stanie w pełni dojrzeć niemniej jednak produkt mnie zachwycił pod jednym względem. Smaku. Terpeny były faktycznie grejpfrutowe. Nie miałem tego zbyt wiele i wyglądało to komicznie, ale smak i moc zwróciły moją uwagę i postanowiłem, że kiedyś zrobię je porządnie, tak jak się powinno.  

Skąd pochodzi Grapefruit?

Chciałbym zaznaczyć, że na obecnym rynku konopi bardzo często za Grapefruit uchodzą odmiany szczególnie bogate w terpen Limonene. Historia tej odmiany sięga jednak lat 80’tych. Jak to bywa w przypadku popularnych odmian, posiadają one wiele wersji. Jedną z pierwszych była BC Grapefruit, którą stworzył Breeder Steve z firmy Spice of Life. Firma nie chciała się podzielić ze światem informacją jakich genów użyła do stworzenia tej odmiany i stwierdzili, że “użyto klonów niewiadomego pochodzenia”. Jednak wiele osób twierdzi, że dokładnie wiedzieli co robią. Tą wersję otrzymało wielu breederów w postaci klonów, co mocno spopularyzowało odmianę. Najbardziej znaną “wczesną” wersją odmiany Grapefruit była, Nectar’s Grapefruit wypuszczona na rynek przez firmę Nectar Seeds. Słowo Nectar’s w nazwie było użyte by oddzielić ich wersję od innych wtedy dostępnych na rynku. Ich edycja przyniosła tej odmianie bardzo dużą popularność. Oni nie ukrywali faktu, że ich odmiana pochodziła ze skrzyżowania Cinderella 99 x odmianą typu “Landrace” najprawdopodobniej pochodzenia Tajskiego. W Europie do jej popularyzowania przyczyniła się firma Felmale Seeds, która stworzyła szybszą wersję Outdoor Grapefruit.  

Charakterystyki Grapefruit’a

Grapefruit to odmiana o dominacji genów Sativa. W zależności od firmy procenty się tutaj wąchają. Cechami wspólnymi dla roślin, są zbite, jasne, wydłużone kwiaty. Ilość trychomów jaką produkuje ta odmiana potrafi być szokująca. Jest to odmiana bardzo łatwa w uprawie. Wybacza wiele błędów i jest w stanie dać plon dobrej jakości. Jest ona mocno polecana osobom, które zaczynają swoje przygody z kultywacją. Uprawiana Indoor już od wczesnych stadiów kwitnienia, czuć wyraźną cytrusową nutę w powietrzu. Wewnątrz osiągają pomiędzy 100 a 120 cm wysokości. Grapefruit potrzebuje od 8 do 10 tyg by osiągnąć pełną dojrzałość, w zależności od fenotypu. Nazwa mówi za siebie, więc większość feno w swoim zapachu i posmaku do złudzenia przypomina owoc grejpfruta. Chce tutaj zaznaczyć, że bardzo wyczuwalna jest kwaśność tej odmiany. Poziomy THC nie sa “rekordowe” podawane są pomiędzy 17 a 21%, a średnia wyznaczona jest na około 18%. Efekt jaki daje jest charakterystyczny dla Sativy, euforyczny, mocno uderzający “w głowę”, pobudzający. Ten efekt w połączeniu z elektrycznie cytrusowym smakiem, powoduje popularność tej odmiany.  

Cytrusowy wykop

          Grapefruit to odmiana bardzo popularna wśród kultywatorów, zwłaszcza tych, którzy robią to “na słońcu”. Jeżeli chodzi o spotkanie jej w coffeshopie w Niderlandach czy Klubie konopnym w Hiszpani, to raczej należy to do rzadkości. Kiedyś ktoś mi powiedział, “Sprzedajemy tą odmianę pod nazwą Lemon, bo mało kto lubi grejpfruty więc mało kto by ją kupował”. Często bardzo ciężko odróżnić te odmiany, ponieważ posiadają one zbliżone terpeny. Jeżeli masz, jednak możliwość kupienia jej, nie krępuj się. Jeżeli jesteś fanem “cytrusowych” smaków, ta odmiana cie nie zawiedzie. Pobudzi twój umysł i zmysły a smak pozostanie na długo w twojej pamięci.

2021-09-01 20:33:57

Dodaj komentarz